Ischemická mozgová choroba

 

Náhla mozgová príhoda vzniká zablokovaním prietoku krvi do určitej časti mozgu. Je nutná okamžitá liečba, pretože postihnutá časť mozgu začne behom niekoľkých minút odumierať a dochádza k poškodeniu reči, zraku a hybnosti.
Rozlišujeme tri hlavné druhy náhlej mozgovej príhody:
Mozgová trombóza je najbežnejšia. Príčinou je krvná zrazenina, ktorá zablokuje prietok krvi v mozgové cieve alebo v cieve vedúcej do mozgu. Zrazenina sa najčastejšie vytvára v cievach zúžených tukovými substanciami, ktoré sa nazývajú usadeninami.
Pri mozgovej embólii sa krvná zrazenina vytvorí v inej časti tela a odtiaľ sa dostáva do mozgu.

K uvedeným dvom druhom náhlej mozgovej príhody dochádza často po pohybovom ischemickom ataku, kedy krvná zrazenina krátko zablokuje cievu v mozgu, alebo cievu vedúcu do mozgu. Príznaky sú podobné ako u mozgovej trombóze, alebo mozgovej embólie, ale trvajú obvykle iba niekoľko minút. Pohybový ischemický atak nespôsobuje žiadne trvalé poškodenie, ale je vážnym varovným signálom, že ste ohrození náhlou mozgovou príhodou.

Krvácanie do mozgu je vyvolané prasknutím porušenej cievy a výronom krvi do okolitého mozgového tkaniva. Niekedy praskne cieva na povrchu mozgu a krv prenikne do priestoru medzi mozgom a lebkou. Tlak tejto krvi môže poškodiť mozog.

Pri ischemickej mozgovej mŕtvici majú poruchy krvného obehu veľmi dôležité miesto bez ohľadu na to, či v akútnej fáze, alebo vo fáze obnovy, je zlepšenie mozgového prekrvenia a ochrany vždy kľúčom liečby.

 

2010 © Talpo spol s.r.o. | info@kxlaser.cz | Produkty tradiční přírodní medicíny Tianshi | Tvorba stránek | falck-healthcare.sk - zdravotná starostlivosť a nadštandardné zdravotné služby v centráchFALCK Healthcare